Често задавани въпроси
При какви проблеми може да помогне психотерапията?
Психотерапията може да бъде полезна при множество проблеми, с които хората се сблъскват. Това може да включва тревожност, депресия, стрес, чувства на застой, загуба, проблеми в отношенията. Няма ограничение за това, което може да се изследва в психотерапията, и в крайна сметка тя се фокусира върху това как проблемът се отнася до вас като индивид и значението, което отдавате на случилото се. Определен проблем или ситуация може да предизвикват различни и противоречиви чувства и усещания във вас, които чрез сесии могат да бъдат изследвани, за да ви дадат по-дълбоко разбиране на живота ви.
Каква е целта на терапията? Не мога ли просто да споделя с приятели?
Предизвикателствата, пред които се изправяме в живота, могат да включват събития като загуба на близък, загуба на работа или край на връзка. Или може да се дължи на нов етап от живота като юношество, родителство, достигане на средна възраст или пенсиониране. Дори хората, които имат добра подкрепяща система като мрежа от приятели, семейство и колеги, могат да се възползват от терапия, защото обученият терапевт не само ще бъде добър и обективен слушател, но и е ориентиран към резултати и разполага с всички необходими инструменти, за да ви насочи към ефективна терапевтична работа с дълготрайни резултати.
Как се различава Интегративната терапия от другите подходи?
Интегративната терапия взема своето име от своята крайна цел, която е да интегрира различните части на едно "Аз" и да доведе всички части на личността в балансирано и ефективно цяло. Тя също така се нарича Интегративна, защото интегрира различни, полезни елементи от различни училища по психотерапия. Например, ако клиент склонява да прави много хипотези и да “скача” към умозаключения, може да използвам КПТ (Когнитивно-поведенческа терапия), за да му помогна да осъзнае влиянието на негативното си мислене. Ако някой има проблеми в отношенията, може да приложа идеи от Теорията на привързаността и да ги комбинирам с екзистенциален феноменологичен подход, за да се изследват различни начини за установяване на автентични връзки с другите. Фактът, че Интегративната терапия не използва точен модел на работа, я прави гъвкав подход, който може да бъде променян и адаптиран по време на терапията.
Какво се случва по време на сесия?
Вашата сесия е време, когато сте свободни да говорите за това, което е важно за вас. Вашият терапевт е там с вас, за да ви помогне да разберете и да осмислите това, без да ви съди или казва какво да правите или мислите. Това е безопасно пространство, където можете да споделите това, което е на ума ви, и по-добре да разберете това, което ви притеснява, което може да доведе до нови прозрения и идеи как да продължите напред. Сесиите обикновено се провеждат веднъж седмично по същото време и на същото място всяка седмица.
Колко време продължава сесията?
Вашата първа сесия ще продължи 90 минути. По време на тази сесия ще говорим за причината, поради която влизате в терапия, вашите затруднения и ще изследваме какво искате да постигнете в терапията си. Първоначалната сесия е също начин да разберете малко повече за това как работя. Всяка друга рутинна терапевтична сесия е с продължителност 60 минути.
Ще бъдат ли конфиденциални моите сесии?
Всички терапевтични сесии са конфиденциални. Това означава, че никога няма да разкриваме вашата самоличност или да разкриваме това, което обсъждате на сесиите, на никого другиго. Има изключителни обстоятелства, при които можем да нарушим конфиденциалността, като например, когато клиент или някой, за когото той говори, е изложен на сериозен риск, или в определени случаи, когато сме задължени и обвързани със закона. Това ще бъде обсъдено с вас на първоначалната сесия.
Защо трябва да посещавам седмични сесии?
Седмичните сесии създават последователност, която е съществена, ако искате да се възползвате максимално от терапевтичната работа. Ето защо е важно да можете да се ангажирате с редовните сесии.
Какво се случва, ако пропусна или отменя сесия?
Ако трябва да отмените сесия, трябва да уведомите, веднага щом можете. Ако отмените сесия по-малко от 24 часа преди насрочената сесия или без никакво уведомление, ще ви бъде начислена таксата за сесията.
Защо трябва да плащам за пропуснати/отменени терапевтични сесии?
Вашата седмична сесия е резервирана само за вас, което означава, че тя не може да бъде предложена на никого друг. Ето защо всяка пропусната или отменена сесия трябва да бъде платена на пълна стойност, освен ако не е уведомено 24 часа преди нея. Политиката за отменяне важи за всички обстоятелства, включително болест.
Колко време трябва да продължава терапията?
Може да имате представа колко време искате да продължи вашата терапия, но това също ще зависи от естеството на вашите затруднения и вашите цели за терапията. Може да искате да имате определен брой сесии или да имате сесии без да фиксирате краен срок. Във всеки случай ще направим първоначален план и ще преглеждаме напредъка Ви. Нуждата от по-нататъшна терапия ще бъде много диктувана от вас, и винаги сте свободни да прекратите сесиите по всяко време, което изберете.
Как мога да приключа курс на терапия?
Приключването на терапията е важна част от работата. Когато се почувствате готови да приключите терапията, препоръчваме да уведомите предварително, така че да можем да планираме приключването заедно. Това включва провеждане на заключителна сесия или няколко сесии за приключване, ако сте посещавали за дълго време. Приключването ни позволява да прегледаме работата, която сме свършили заедно, и ни дава време да се сбогуваме и да приключим работата.
Мога ли да препоръчам някого за терапия?
Въпреки че някой може да чувства, че на близък човек ще му бъде от полза да премине през терапия, изискваме самият човек да се свърже с нас, ако иска да премине през терапия. Важно е всеки човек да вземе собственото си решение да премине през терапия, тъй като той ще бъде лицето, което поема ангажимента към процеса.
Дали терапията е полезна само ако имате проблем с психичното здраве?
Абсолютно не. Търсенето на терапия е нещо, от което всички хора могат да се възползват, което помага в разбирането на себе си и живия опит. Това обикновено води до по-добри лични и професионални избори, здравословни взаимоотношения и подобрени умения за комуникация.
Може ли терапевтът да предпише лекарства, ако се нуждая от тях?
Не. Само квалифициран лекар като психиатър може да предписва или да дава съвети относно лекарствата.